فناوری اطلاعات-سیاست-ورزش
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 

 اخبارعلمی,خبرهای علمی,نخل‌های هوشمند

با استفاده از تکنولوژی روز و انرژی پاک، درختان نخل هوشمند خورشیدی در شهر دوبی امارات متحده عربی، علاوه بر در اختیار گذاشتن سایه برای مردم، اینترنت وای فای موردنیاز آنها را نیز تامین می کنند.

این درختان هوشمند خورشیدی به‌شکل نخل در کنار سواحل ومکانهای عمومی نصب شده است. این درختان، در واقع ایستگاه تامین برق اینترنت وای فای در سطح شهر تلقی می‌شوند. این امکانات، گامی است بسوی اینکه دوبی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین کلان شهرهای جهان برای نمایشگاه اکسپوی 2020 آماده شود.

 اخبارعلمی,خبرهای علمی,نخل‌های هوشمند

پروژه نصب درختان نخل خورشیدی، به شش دلیل بوده است: نخست آنکه برای افرادی که در نزدیکی آن قرار می گیرند، اینترنت وای فای رایگان تامین می کند. دومین عملکرد آن تامین امنیت و مسائل اورژانسی است، بگونه ای که هر کدام از آنها دارای دوربین مداربسته مادون قرمز 360 درجه هستند و به یک دکمه شرایط اورژانسی مجهز شده اند. سومین عملکرد آن پنل های خورشیدی است که می تواند برق موردنیاز خود را تامین کند. چهارمین عملکرد آن این است که دارای یک صفحه نمایش لمسی بوده که در آن مردم می توانند به برنامه ها و اپلیکیشن های موبایل و وب‌سایت های مختلف دسترسی یابند. دیگر آن که یک صفحه نمایش دیجیتال خارجی دارد که از طریق آن آگهی های بازرگانی و پیغام های دولتی میتواند به گوش مردم برسد. و بعنوان اخرین عملکرد، این درختان نخل خورشیدی قادر به تامین برق و شارژ وسایل الکترونیکی به میزان 2.5 برابر بیشتر از ایستگاههای معمولی هستند و در ضمن، زیر آن صندلی هایی برای استراحت مردم تعبیه شده است.

 

شهروندان و جهانگردان می توانند از اینترنت وای فای رایگان و امکانات دیگرِ این فناوری جدید استفاده کرده و لذت ببرند. پنل های خورشیدی که در بالای این درختان نخل مصنوعی تعبیه شده، در شب هنگام نیز با نور سبز قابل توجهی روشن شده و می درخشند.  

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ جمعه ۱۳٩٦/٥/٢٠ ] [ ۳:۱٧ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

  اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,دستبند نابینایان

به تازگی دستبندی برای نابینایان ساخته شده که با کمک پژواک امواج صوتی، موانع موجود در مسیر کاربر خود را ردیابی می کند.

فناوری ها می توانند نقشی حیاتی در بهبود زندگی نابینایان ایفا کنند. در همین راستا دستبند Sunu با استفاده از فناوری های سونار و بازخوردهای لمسی به افراد نابینا کمک می کند تا مسیر خود را ردیابی کنند.

 

حیواناتی مانند خفاش ها نیز با استفاده از ردیابی مکان اشیا براساس انعکاس صوت (echolocation) مسیر خود را می یابند. در این فرایند حیوان موج صوتی ارسال می کند و سپس با گوش دادن به پژواک آن، فاصله تا شی را می سنجد.

 

در همین راستا دستبند سونو اطلاعات مربوط به مکان اشیا را که از حسگرهای سوناری گرفته می شود با بازخوردهای لمسی ترکیب می کند و می تواند اشیایی که در فاصله ۴ متری قرار دارند را ردیابی کند.  

 

هرچه شی نزدیکتر باشد، امواج انعکاس یافته قوی تر و در نتیجه بند دستگاه با شدت بیشتر مرتعش می شود و بالعکس.

 

شدت این ارتعاشات را می توان از طریق اپلیکیشن همراه این دستگاه تنظیم کرد. همچنین این دستگاه با باتری کار می کند و با یک بار شارژ ۴ ساعت روشن می ماند.  

 

  اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,دستبند نابینایان 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ جمعه ۱۳٩٦/٥/٢٠ ] [ ۳:۱٦ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 اخبار علمی,خبرهای علمی, عسل آبی

تخریب محیط زیست توسط انسان و بی توجهی در امحای زباله‌های صنعتی فاجعه آفریدو زنبور‌ها با نوشیدن پسماند‌های کارخانه ها موادی عجیب تولید کردند. 

کارشناسان فرانسوی پس از مشاهده تولید عسل آبی توسط زنبور‌های عسل فرانسوی در منطقه استراسبورگ این کشور مشکوک به استفاده زنبور‌ها از پسماند‌های تولیدی شرکت شکلات و اسمارتیز سازی M&M در نزدیکی محل کندو‌های زنبورعسل شده اند.

  

این نخستین بار نیست که زنبور‌ها عسل آبی تولید می‌کنند و در سال ۲۰۱۲ نیز مورد مشابهی رخ داده است که نشان دهنده تغذیه زنبور‌ها از پسماند‌های صنعتی توسط انسان‌ها و بی مسئولیتی کارخانه‌ها در دفع مناسب زباله‌های خود است.

 

 اخبار علمی,خبرهای علمی, عسل آبی

 

زنبورداران اعلام کرده اند که عسل سالم  طعم مطبوعی دارد اما در مورد این عسل ها به دلیل رنگ عجیب آن در پیدا کردن مشتری دچار مشکل شده و بازار این محصول دچار رکورد شده است.

 اخبار علمی,خبرهای علمی, عسل آبی

شرکت شکلات سازی مارس نیز در نزدیکی کارخانه M&M قرار دارد، اما از هرگونه اظهار نظر و پذیرفتن تغذیه زنبور‌ها از پسماند‌های زباله‌های خود تا این لحظه امتناع کرده است.

  

در منطقه استراسبورگ فرانسه بیش از دو هزار وچهارصد زنبوردار فعالیت می‌کنند و هرساله حدود یک هزار تن عسل مرغوب تولید می‌کنند، اما امسال رنگ عسل‌های تولید آن‌ها ترکیبی از طلایی، سبز و آبی است که می‌تواند باعث نارضایتی و شکایت مشتریان عسل شود. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ سه‌شنبه ۱۳٩٦/٥/۱٧ ] [ ٤:٠٤ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی,,خبرهای علمی, عینک آفتابی

محققان آلمانی عینک آفتابی مجهز به سلول های خورشیدی ارگانیک ساخته اند. این عینک قابلیت تولید ۲۰۰ میلی وات برق دارد. 

برای آنکه بتوان موبایل را هنگام حرکت با انرژی خورشیدی شارژ کرد، تنها راه ممکن آن است که کاربر سلول های خورشیدی را مانند لباس به تن کند.

 

درهمین راستا محققان موسسه کارلزرو در آلمان عینک آفتابی ساخته اند که با استفاده از انرژی خوشیدی برق تولید می کند. در حقیقت شیشه های این عینک علاوه بر محافظت از چشم به عنوان سلول خورشیدی عمل می کنند.

 

در این محصول به جای سلول های خورشیدی سیلیکونی، سلول ها از نوع ارگانیک آن ساخته شده است. این نوع سلول ها شفاف، انعطاف پذیر و سبک هستند. می توان آنها را در اشکال و رنگ های مختلف نیز ساخت. هریک از سلول های خورشیدی حدود ۶ گرم وزن و ۱.۶ ضخامت دارند. این سلول ها به طور تجاری برای آن ساخته شده اند که در قاب عینک جا بگیرند.

 

قاب این عینک نیز دارای بخش های الکترونیکی مانند میکرو پردازشگر، دو حسگر و دو صفحه نمایش است. شیشه های عینک نیروی مورد نیاز برای فعال کردن این بخش های الکترونیکی را تامین می کنند.

 

هر یک از شیشه های عینک حدود ۲۰۰ میلی وات برق در فضای بسته می توانند تولید کنند. هر چند این میزان الکتریسیته چندان زیاد به نظر نمی رسد، اما برای روشن کردن دستگاهی مانند سمعک یا گام شمار کافی است.  

 

می توان از این فناوری در پنجره ساختمان ها نیز استفاده کرد. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ سه‌شنبه ۱۳٩٦/٥/۱٧ ] [ ٤:٠۳ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,ترک سیگار

سازمان غذا و داروی ‌آمریکا(FDA) قصد دارد، نیکوتین موجود در سیگارها را چنان کاهش دهد که منجر به اعتیاد مصرف‌ کننده نشود.

 به نقل از دویچه وله، این برنامه‌ جامع‌ترین تلاش‌هایی است که از زمان تصمیم کنگره ‌آمریکا در سال ۱۹۶۵ مبنی بر درج خطرات ناشی از استعمال دخانیات بر روی پاکت‌های سیگار در این مسیر انجام می‌شود.

 

مقامات بهداشت و درمان آمریکا در مبارزه با مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات تصمیم به کاهش چشمگیر میزان نیکوتین موجود در سیگار گرفته‌اند. به همین جهت ارزش سهام شرکت‌های بزرگ دخانیات بعد از این تصمیم سقوط کرده است.

 

اسکات گوتلیب، رئیس سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید: «دلیل نرخ بسیار بالای مرگ و میر و بیماری حاصل از مصرف تنباکو اعتیاد به سیگار است. این تنها محصول قانونی است که در مصرفی آگاهانه نیمی از مصرف‌کنندگان باسابقه خود را می‌کشد.»

 

صنعت ۱۳۰ میلیارد دلاری دخانیات ممکن است با اجرای این برنامه بسیاری از مشتری‌های خود را از دست بدهد. بعد از اعلام این برنامه توسط مقام‌های بهداشت و درمان ارزش سهام شرکت‌های بزرگ دخانیات سقوط کرد.

 

در این راستا محققان با انجام پژوهشی نشان دادند که با ترک سیگار چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

 

۲۰ دقیقه بدون سیگار

۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگار فشار خون و ضربان قلب به حال عادی بازمی‌گردد. نیکوتین موجود در سیگار اعصاب سمپاتیک را تحریک می‌کند. این اعصاب ضربان قلب و فشار خون را بالا می‌برند و بدن را در حالت تحریک شده و آماده فرار قرار می‌دهند.

 

۱۲ ساعت بدون سیگار

با توقف ۱۲ ساعته کشیدن سیگار، مونوکسید کربن خون کاهش پیدا می‌کند و به اندازه طبیعی می‌رسد ودر مقابل اکسیژن خون بالا می‌رود. مونوکسید کربن بخشی از دود سیگار است که وارد گردش خون می‌شود و از جذب اکسیژن توسط سلول‌های خونی جلوگیری می‌کند.

 

دو روز بدون سیگار

دو روز پس از آخرین سیگار کارآیی حس چشایی و بویایی بهتر می‌شود. زیرا دود سیگار این دو حس را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

سه روز بدون سیگار

سه روز پس از آخرین سیگار ریه‌ها آرامش پیدا می‌کنند و نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود. حال دیگر نیکوتین در بدن نیست و در نتیجه نشانه‌های ترک سیگار شدید می‌شوند. از جمله این نشانه‌ها سردرد، تهوع یا گرفتگی عضلات است. بالا رفتن یک باره اشتها، افسردگی و ترس هم گاه از دیگر نشانه‌های ترک سیگار هستند.

 

چند ماه بدون سیگار

چند ماه پس از آخرین سیگار گردش خون بهبود پیدا می‌کند. ظرفیت شش‌ها برای جذب اکسیژن تا ۳۰ درصد بالاتر می‌رود. سرفه‌های خشک کمتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند پرزهای درون شش‌ها که مولکول‌های خارجی را جذب و دفع می‌کنند دوباره رشد می‌کنند.

 

یک سال، ده سال و ۱۵ سال بدون سیگار

یک سال پس از ترک سیگار ضریب خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. 10 سال بعد احتمال مرگ در اثر سرطان ریه ۵۰ درصد کمتر از افراد سیگاری خواهد شد و پس از ۱۵ سال احتمال ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق به اندازه فردی است که هرگز سیگار نکشیده است. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ یکشنبه ۱۳٩٦/٥/۱٥ ] [ ٥:٠٥ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی,خبرهای علمی,خاموش و روشن کردن لامپ

مهندسان حسگری ساخته‌اند که می‌توان آن را بر روی دسته عینک جاسازی کرد و از آن برای خاموش/روشن کردن چراغها یا تایپ کردن متن روی صفحه رایانه استفاده کرد.

حسگر ابداعی مهندسان موسسه فناوری جورجیا و آکادمی علوم چین حرکت پوست را هنگام پلک زدن شکار کرده و از آن برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها یا تایپ کردن متن بر روی صفحه رایانه استفاده می‌کند.

 

حسگر به کار رفته در این عینک در واقع یک مولد تریبوالکتریک بوده و به اندازه‌ای نازک است که می‌توان آن را روی دسته عینک جاسازی کرد. این حسگر از چند لایه پلیمری ساخته شده و این لایه‌ها پوشش فلزی دارند که به عنوان الکترود عمل می‌کند.

 

هر بار که کاربر پلک می‌زند، حرکت پوست او در کناره‌های چشم موجب می‌شود لایه‌های پلیمری فعال شده و یک سیگنال الکتریکی تولید کنند. با تکرار کردن تعمدی این پلک زدن‌ها، سیگنال از طریق یک سیم یا به طور بیسیم به رایانه منتقل می‌شود. زمانی که سیگنال ارسال شده از حد آستانه بالاتر باشد، بدین معناست که کاربر به دنبال خاموش و روشن کردن لامپ‌هاست.

 

 تیم علمی به دنبال استفاده از  این حسگر بر روی اعضای دیگر بدن است تا بتواند پتانسیل آن را در کارکردهای رباتیک هوشمند بررسی کند. همچنین می‌توان از این سیستم برای کمک به افرادی که به دلیل تصادف یا بیماری‌ محدودیت حرکتی دارند، استفاده کرد.

 

حسگر ابداعی دارای کاربردهای زیاد دیگری از جمله استفاده از حرکت عضلات دیگر یا کاربرد در سامانه‌هایی خواهد بود که نیازمند نظارت مستمر زیستی یا غیرزیستی هستند. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ پنجشنبه ۱۳٩٦/٥/۱٢ ] [ ٧:٤٢ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

اخبارعلمی,خبرهای علمی,مغز

مطالعات جدید محققان دانشگاه ویسکانسین نشان می‌دهد که زندگی در شرایط سخت خانوادگی و تحمل استرس‌های طولانی‌مدت در سرعت گرفتن فرایند فرسودگی مغز موثر است. 

 تحمل شرایط سخت خانوادگی مثل آگاهی از خیانت شریک زندگی، زندگی با پدر یا مادر ناتنی و ترک خانواده نه تنها در سرعت گرفتن فرایند پیری مغز موثر است، بلکه احتمال ابتلا به عارضه زوال مغز را افزایش می‌دهد.

 

در این مطالعه محققان با شناسایی 27 شرایط مختلف استرس‌زا و موثر در افسردگی دریافتند که مرکز پردازش اطلاعات بدن بیشترین تاثیر منفی را از زندگی طولانی‌مدت در این شرایط سخت تجربه می‌کند.

 

شرایط بغرنج زندگی حتی در نوجوانانی که دارای والدین معتاد و یا دارای مشکلات خانوادگی هستند نیز باعث آسیب به مغز می‌شود.

 

تجربه زندگی ناپایدار در دوره بزرگسالی مثل از دست دادن شغل و مرگ همسر بیشترین تاثیر را در افزایش روند پیری مغز دارد.

 

محققان معتقدند که موثرترین عامل در افزایش روند پیری مغز، آگاهی از خیانت شریک زندگی و تحمل این شرایط از روی ناچاری یا به خاطر حفظ حریم خانواده است. 

  

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ پنجشنبه ۱۳٩٦/٥/۱٢ ] [ ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,تولید مواد غذایی

محققان فنلاندی با استفاده از الکتریسیته موفق به تولید مواد غذایی شده‌اند که می‌تواند کلیدی برای مبارزه با گرسنگی در جهان باشد.

تیم محقان فنلاندی موفق شده‌اند نوعی پروتئین تک‌سلولی را با استفاده از کربن‌دی‌اکسید و الکتریسیته تولید کنند که از آن می‌توان غذای حیوانات و همچنین مواد غذایی برای انسان تولید کرد.

 

محصول نهایی این فرآیند ترکیبی خواهد بود که 50 درصد آن از پروتئین، 25 درصد از کربوهیدرات و مابقی شامل چربی و نوکلئیک‌اسید است.

 

محققان این پروژه در توضیحات خود اعلام کردند که این روش می‌تواند در مناطقی که با قحطی و کمبود مواد غذایی مواجه هستند مثمرثمر باشد، خصوصا که در هر منطقه با توجه به نیازهای موجود می‌توان نوع پروتئین آن را تغییر داد.

 

قدم بعدی برای محققان افزایش کارایی محصول و تولید آن در مقیاس صنعتی است.

 

در حال حاضر تولید هر گرم از این ماده دو هفته به طول می‌انجامد و طی تخمین‌های محققان به یک دوره 10 ساله برای صنعتی‌سازی کامل آن نیاز است.

 

پروفسور "جرو آهولا"( Jero Ahola) محقق ارشد این پروژه در مرکز تحقیقات پیشرفته VVT فنلاند گفت: در حال حاضر ما در حال کار بر روی بهبود کیفیت و کاهش زمان تولید محصول هستیم و همچنین تلاش می‌کنیم تا جدیدترین فناوری‌های مورد نیاز را برای این هدف توسعه دهیم تا بتوانیم هزینه نهایی تولید این محصول را نیز کاهش دهیم.

 

این روش ارزشمند می‌تواند علاوه بر اینکه با استقاده از انرژی خورشیدی و گازهای موجود در هوا غذا تولید کند، می‌تواند سبب کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفظ منابع طبیعی زمین شود. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ پنجشنبه ۱۳٩٦/٥/۱٢ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,آسیابک

محققان به عملکردی در مغز "آسیابک" پی برده‌اند که می‌تواند در زمینه‌های هوش مصنوعی و رباتیک بسیار کارآمد باشد.

 مغز آسیابک دارای سلول‌هایی است که می‌تواند رفتار بعدی طعمه را حدس بزند و براساس آن به طعمه خود حمله می‌کند.

 

این قابلیت در آسیابک به خاطر ساختار نورونی ویژه مغز این جانور است.

 

محققان استرالیایی به همراه تیمی از دانشمندان سوئدی با استفاده از شبیه‌سازی یک شیء در ویدئو به عنوان طعمه برای آسیابک موفق شدند به الگوهای حدس‌زننده در مغز این جانور دست یابند.

 

پیش از این تصور می‌شد این قابلیت تنها در پستانداران وجود دارد اما بررسی‌ها نشان داد که مغز این حشره نیز می‌توانند این فعالیت‌های بصری را انجام دهد.

 

پیاده‌سازی این الگوریتم‌ها می‌تواند در زمینه‌های هوش مصنوعی، رباتیک، خودروهای خودران و دیگر چشم‌اندازهای زیستی بسیار موثر باشد.

 

نتایج این تحقیق که به صورت مشترک در دانشگاه آدلاید استرالیا و دانشگاه لوند سوئد منتشر شده نشان می‌دهد که مغز آسیابک می‌تواند بر روی نحوه حرکت یک شیء کوچک که در حال جابجا شدن بر روی یک پس‌زمینه پیچیده است متمرکز شود و مسیر آن را دنبال کند؛ دقیقا مشابه وضعیت دروازه‌بان‌های فوتبال که حرکت توپ را گاهی بدون دیدن مستقیم آن پیش‌بینی می‌کنند.

 

دکتر "استیون ویدرمن"(Steven Wiederman) از محققان این پروژه گفت: پیش از این تصور می‌شد که این توانمندی صرفا مختص پستانداران است اما نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که آسیابک‌ها هم دارای این توانمندی در حد بالایی هستند و مهمتر آنکه ساختار مغز آنها امکان تبدیل به پیشرفت‌های الکترونیکی مهمی را دارد.

 

در این تحقیق محققان 63 آسیابک نر از دسته Hemicordulia را مورد بررسی قرار دادند که با ترکیب موم و رزین به یک تابلو مغناطیسی چسبانده بودند و الکترودها را به مغز آنها متصل شده بود.

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,آسیابک

 

در فاصله 20 سانتی‌متر از تابلو یک ویدئو با کیفیت بالا برای این جانوران پخش شد تا عملکرد مغز آنها بررسی شود.

 

محققان متوجه شدند نورون‌های مربوط به حدس حرکت اهداف در مغز این حشره با دیدن ویدئو فعال‌تر شده‌اند و به جای دنبال کردن حرکت آن در حال پیش‌بینی حرکت‌های بعدی طعمه هستند.

 

بعضی از نورون‌ها هم صرفا بر روی حرکت طعمه متمرکز بودند و به حرکات دیگر در ویدئو بی‌توجه بودند.

 

حتی زمانی که هدف به صورت ناگهانی ناپدید می‌شد، فضاهایی که نورونها بیشتر حساس به حرکت بودند، به تدریج به جلو حرکت می‌کردند و نورونها با افزایش توانایی آنها برای تشخیص‌ روشنایی میان هدف و پس‌زمینه آن، به حرکت حساس تر می شدند.

 

پروفسور "دیوید اوکارول"(David O'Carroll) استاد بیولوژی دانشگاه لوند در این رابطه گفت: نورون‌های سنجاقک می‌توانند از یک مجموعه اطلاعات بصری که مغز آنها را دریافت می‌کند، مانند حرکت یک حشره دیگر، انتخاب کند و سپس جهت و مکان آینده آن را پیش‌بینی کند. 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ سه‌شنبه ۱۳٩٦/٥/۱٠ ] [ ٧:٥۳ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی,خبرهای علمی,رانندگی

مطالعه جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که بیش از 2 ساعت رانندگی در روز ضریب هوشی -آی کیو IQ - را کاهش می دهد. 

 تحقیق پژوهشگران دانشگاه لایسستر طی 5 سال و با حضور بیش از 500 هزار فرد 37 تا 73 ساله انجام شد. در طی این مدت تست های حافظه و هوش از این شرکت کنندگان به عمل امد.

 

حدود 93 هزار نفر از این افراد، روزانه بیش از 2 یا 3 ساعت رانندگی می کردند و در ابتدای مطالعه، قدرت مغز و ضریب هوشی کمتری در قیاس با افرادی داشتند که زمان کمتری رانندگی می کردند. روند زوال قدرت مغز در طول تحقیق با سرعت بیشتر ادامه یافت.

 

به گفته محققان، آسیب های حاصل از دو تا سه ساعت رانندگی بر قلب امری شناخته شده است، اما تحقیق جدید نشان می دهد که رانندگی طولانی مدت احتمالا به خاطر فعالیت کمتر مغز در این مدت، برای مغز هم خوب نیست.

 

نتایج تحقیقاتی مشابهی نیز در مورد افرادی که بیش از سه ساعت در روز تلویزیون مشاهده می کنند، گزارش شده است.  

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ سه‌شنبه ۱۳٩٦/٥/۱٠ ] [ ٧:۳٦ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 اخبارعلمی,خبرهای علمی ,پنجره های هوشمند

محققان نوع جدیدی از پنجره های هوشمند ساخته اند که با کنترل میزان نور و هدررفت گرما می تواند در هزینه های انرژی صرفه جویی کند.

 محققان دانشگاه پرینستون یک پنجره هوشمند ساخته اند که میزان نور را کنترل و از هدررفت گرما جلوگیری می کند.

 

درحال حاضر پنجره های هوشمند موجود در بازار می توانند تا ۴۰ درصد در هزینه های انرژی صرفه جویی کنند اما نصب آنها کار مشکلی است زیرا نیازمند مخزن ذخیره انرژی جداگانه هستند.

 

اما محققان دانشگاه پرینستون با به کارگیری فناوری سلول های خورشیدی شفاف نوعی از پنجره هوشمند ساخته اند که علاوه بر ارزان بودن، نصب آنها نیز آسانتر است.

 

پنجره مذکور با استفاده از نور مادون بنفش الکتریسیته تولید می کند. این روند نیروی ملزوم برای فعل و انفعالات شیمیایی را فراهم می کند که در نتیجه آن رنگ شیشه برحسب نیاز روشنتر یا تیره تر می شود.  هنگامیکه شیشه تیره تر می شود، می تواند تا ۸۰ درصد نور را مسدود کند.

 

پروفسور یوی لین لو مولف این تحقیق می گوید: نور خورشید ترکیبی از اشعه های الکترومغناطیسی است که در حقیقت نور معمولی، اشعه های مافوق بنفش و انرژی مادون قرمز یا گرما را تولید می کند. ما قصد داشیتم پنجره هوشمندی بسازیم که با کنترل میزان نور طبیعی و گرمای ورودی به ساختمان بتواند در هزینه انرژی صرفه جویی کند.

 

پنجره هوشمند میزان نور انتقالی به داخل ساختمان و گرمای حاصل از انرژی مادون قرمز را کنترل می کند. از سوی دیگر سلول های خورشیدی جدید از اشعه مافوق بنفش برای تامین انرژی مورد نیاز این سیستم استفاده می کنند.

 

مولف این تحقیق می گوید: در حقیقت این فناوری مدیریت هوشمند طیف های مختلف نور است. 

 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ دوشنبه ۱۳٩٦/٥/٢ ] [ ٥:۱٩ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی ,انرژی خورشیدی

محققان دانشگاه رایس سیستم جدیدی را برای تولید آب شیرین با استفاده از انرژی خورشید و نانوذرات ابداع کردند. 

این سیستم بر اساس فرآیند تقطیر غشایی طراحی شده که در آن آب شور گرم روی یک غشای متخلخل جریان می‌یابد. بخار آب توسط غشاء جذب شده و زیر آن به شکل آب شیرین جمع‌ می‌شود. اما در جریان این فرآیند مقدار زیادی انرژی تلف می‌شود.

 

محققان به منظور بهبود کارآیی فرآیند، انرژی خورشید را در سیستمی موسوم به تقطیرغشایی با نانوفوتونیک فعال (NESMD) مورد استفاده قرار می‌دهند. در این شیوه نانوذرات سیاه رنگ کربن درون غشاء تعبیه می‌شوند. این نانوذرات موجب جذب 80 درصد از انرژی خورشید و در نتیجه گرمایش غشاء می‌شوند تا آب شور با سرعت بیشتری تبخیر شود و انرژی خارجی موردنیاز سیستم کاهش یابد.

 

این سیستم در ابعاد بسیار کوچک و صرفا برای آزمایش صحت عملکرد ایده محققان طراحی و ساخته شده است. اما محققان نمونه دیگری را با ابعاد 70 در 25 سانتیمتر ساختند و به این نتیجه رسیدند که فناوری آن‌ها در مقیاس بزرگ‌تر هم به خوبی عمل می‌کند و حتی استفاده از نور متمرکز خورشید موجب افزایش بیشتر کارآیی سیستم می‌شود.

 

در واقع هنگامی که از یک عدسی برای متمرکز کردن نور خورشید به میزان 25 برابر استفاده شد، توان دریافتی به 17.5 کیلووات در هر متر مربع رسید و حجم آب شیرین تولید شده به حدود 6 لیتر در متر مربع در ساعت رسید.

 

در حال حاضر گروه‌هایی از محققان در دانشگاه MIT، شرکت IBM و استارتاپ‌هایی مانند Desolenator در تلاشند تا ابزارهایی را برای تولید آب شیرین بسازند. اما سیستم دانشگاه رایس ماجولار و نسبتا قابل حمل است و در مناطقی که به الکتریسیته دسترسی ندارند، قابل استفاده است.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

  

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ دوشنبه ۱۳٩٦/٥/٢ ] [ ٥:۱٥ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,هوش مصنوعی

محققان در آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری (CSAIL) موسسه فناوری "ماساچوست MIT " با همکاری موسسه تحقیقات محاسباتی قطر (QCRI) موفق به توسعه یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی به نام "Pic2Recipe " شدند که می‌تواند مواد اولیه تشکیل دهنده هر غذا را از روی تصویر آن تشخیص دهد.

 این سیستم جدید علاوه بر تشخیص مواد اولیه، می‌تواند حتی دستورالعمل‌هایی را برای پخت غذاهای مشابه ارائه دهد.

 

تیم CSAIL پیشتر و با همکاری محققانی از سوئیس و هنگ کنک، یک پایگاه اطلاعاتی از بیش از یک میلیون تصویر غذا به نام "Recipe1M" و الگوریتم‌های مورد نیاز برای تشخیص آنها و استخراج اطلاعات مفید از آنها را ایجاد کرده است.

 

آنها این کار را با وارد کردن داده‌ها به یک شبکه عصبی مصنوعی به نام Pic2Recipe انجام دادند که این شبکه به صورتی آموزش دیده تا با دیدن تصاویر بتواند الگوهایی را پیدا کند تا به واسطه آنها بتوان بین غذای مورد نظر و دستورالعمل تهیه آن ارتباط برقرار کرد.

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,هوش مصنوعی

 

ایده طراحی Pic2Recipe این است که تصویری از یک غذای آماده شده به آن داده شود و این سیستم  باید بتواند لیستی از مواد تشکیل دهنده آن را به کاربر ارائه کند. سپس آن را با سایر تصاویر مطابقت داده و لیستی از غذاهای دیگری که دستورالعمل‌های مشابه دارند را ارائه کند.

 

یک نسخه ساده آنلاین از این فناوری وجود دارد که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

تاکنون، Pic2Recipe با موفقیت توانسته است تا مواد تشکیل دهنده دسرهایی مانند بیسکوئیت یا کلوچه‌ها را به بهترین شکل تشخیص دهد اما هنوز برای حدس مواد تشکیل دهنده غذاهای پیچیده‌تر مانند سوشی، اسموتی(نوعی نوشیدنی) و نوشیدنی‌های ترکیبی دچار مشکل می‌شود. این تیم تحقیقاتی می‌گوید که سیستم جدید همچنین با غذاهای بسیار مشابه مانند انواع مختلف لازانیا مشکل دارد.

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,هوش مصنوعی

 

طبق گفته محققان MIT، قدم بعدی این است که سیستم را طوری آموزش دهند که بتواند نحوه پخت و آماده شدن غذا را نیز تشخیص دهد. برای مثال بتواند به کاربر بگوید که گوجه فرنگی‌ها کبابی شده‌ یا به صورت بخارپز آماده شده‌اند.

 

همچنین بتواند انواع مختلفی از یک ماده غذایی، مانند قارچ‌های مختلف، پیاز یا سیب زمینی را نیز از یکدیگر متمایز کند.

 

نتایج این تحقیق در این ماه در کنفرانس چشم انداز کامپیوتر و تشخیص الگو در هونولولو ارائه خواهد شد.

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی,هوش مصنوعی 

نوع مطلب : خبرهای سیاسی و اجتماعی داغ 
[ یکشنبه ۱۳٩٦/٥/۱ ] [ ۱:٠۳ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]

 

 اخبارعلمی ,خبرهای علمی , شبکه‌ حدس زمان مرگ

محققان یک مدل شبکه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند زمان مرگ شخصیت‌های سریال‌ها را حدس بزند.

 "میلان یانوسوف" دانشجوی مقطع دکترای مرکز علوم شبکه دانشگاه مرکزی اروپا واقع در بوداپست مجارستان، یک مدل شبکه‌ای از روابط میان شخصیت‌های محوری یکی از پرطرفدارترین سریال‌های حال حاضر دنیا را ساخته است تا احتمال مرگ شخصیت‌های آن را طی قسمتهای آتی تعیین کند.

 

پایگاه داده یانوسوف برای ایجاد این شبکه، زیرنویس‌های این سریال بوده است. وی صحنه‌ها را به عنوان واحد ابتدایی تعامل اجتماعی در نظر گرفت و ارتباط میان شخصیت‌ها را با توجه به تعاملات آنها بررسی کرد.

 

در واقع یانوسوف یک گراف کامل از ارتباطات و تعاملات تمام شخصیت‌های اصلی این سریال تهیه کرده است.

 

یانوسوف خاطرنشان کرد که این حدسیات با اضافه شدن دیگر ویژگی‌های شخصیت‌ها می‌تواند بهبود یافته و دقیق‌تر شود.

 

یانوسوف با جمع آوری این نقشه شبکه، به دنبال تعیین احتمال مرگ تمام شخصیت‌های زنده با مقایسه ویژگی‌های آنها با شخصیت‌هایی که در فصل‌های گذشته فوت کردند، بوده است.

 

وی از سامانه اس.وی.ام (Support Vector System) که یک مدل یادگیری نظارت شده با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری برای طبقه‌بندی و تحلیل رگرسیون (معکوس) است، استفاده کرد.

 

یانوسوف با توجه به نتایجی که از سامانه اس‌.وی‌.ام به دست آورد، یک فهرست از شخصیت‌هایی که در ادامه به احتمال زیاد خواهند مرد، تهیه کرد.

 

نوع مطلب:خبر های سیاسی و اجتماعی داغ

[ یکشنبه ۱۳٩٦/٥/۱ ] [ ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ] [ mohammadreza pazoki ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
امکانات وب